Yageo CC0805KKX5R6BB105
CC0805KKX5R6BB105 picture photo
Mfg. Part Number
CC0805KKX5R6BB105
Brief Description
CAP CER 1UF 10V X5R 0805
Datasheet Download
CC0805KKX5R6BB105.pdf
Availability of CC0805KKX5R6BB105
QUANTITY
CC0805KKX5R6BB105 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0805KKX5R6BB105
Internal Part NumberEIS-CC0805KKX5R6BB105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductYageo - High Capacitance MLCC
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0805KKX5R6BB105
Related LinksCC0805KK, CC0805KKX5R6BB105 Datasheet, Yageo Distributor
CC0805KKX5R6BB105 Details Description
Related parts for CC0805KKX5R6BB105
RES 28.7 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVPECL 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ HCSL SMD datasheet.pdf
LED CBL ASSY 5MM 0.5W W/BK 18"LD datasheet.pdf