Yageo CC0805KKX7R7BB105
CC0805KKX7R7BB105 picture photo
Mfg. Part Number
CC0805KKX7R7BB105
Brief Description
CAP CER 1UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
CC0805KKX7R7BB105.pdf
Availability of CC0805KKX7R7BB105
QUANTITY
CC0805KKX7R7BB105 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0805KKX7R7BB105
Internal Part NumberEIS-CC0805KKX7R7BB105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductYageo - High Capacitance MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0805KKX7R7BB105
Related LinksCC0805KK, CC0805KKX7R7BB105 Datasheet, Yageo Distributor
CC0805KKX7R7BB105 Details Description
Related parts for CC0805KKX7R7BB105
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN TERMINAL BLK 1-2POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
FUSE CLASS J INDI T/D 5.6A 600V datasheet.pdf
RES 1.38K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK FOR 35MM BGA datasheet.pdf
HDR 60POS 2 9MM R/A SHT LATCH datasheet.pdf