Yageo CC0805KKX7R7BB475
CC0805KKX7R7BB475 picture photo
Mfg. Part Number
CC0805KKX7R7BB475
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
CC0805KKX7R7BB475.pdf
Availability of CC0805KKX7R7BB475
QUANTITY
CC0805KKX7R7BB475 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0805KKX7R7BB475
Internal Part NumberEIS-CC0805KKX7R7BB475
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0805KKX7R7BB475
Related LinksCC0805KK, CC0805KKX7R7BB475 Datasheet, Yageo Distributor
CC0805KKX7R7BB475 Details Description
Related parts for CC0805KKX7R7BB475
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 16B SER/PAR 500K 48QFN datasheet.pdf
CAP CER 91PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf