Yageo CC0805KKX7R8BB225
CC0805KKX7R8BB225 picture photo
Mfg. Part Number
CC0805KKX7R8BB225
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 25V X7R 0805
Datasheet Download
CC0805KKX7R8BB225.pdf
Availability of CC0805KKX7R8BB225
QUANTITY
CC0805KKX7R8BB225 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0805KKX7R8BB225
Internal Part NumberEIS-CC0805KKX7R8BB225
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0805KKX7R8BB225
Related LinksCC0805KK, CC0805KKX7R8BB225 Datasheet, Yageo Distributor
CC0805KKX7R8BB225 Details Description
Related parts for CC0805KKX7R8BB225
TRANS PNP 160V 1A TO-92L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 0.301 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 29POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf