Yageo CC0805KKX7R9BB105
CC0805KKX7R9BB105 picture photo
Mfg. Part Number
CC0805KKX7R9BB105
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
CC0805KKX7R9BB105.pdf
Availability of CC0805KKX7R9BB105
QUANTITY
CC0805KKX7R9BB105 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0805KKX7R9BB105
Internal Part NumberEIS-CC0805KKX7R9BB105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh CV MLCC
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0805KKX7R9BB105
Related LinksCC0805KK, CC0805KKX7R9BB105 Datasheet, Yageo Distributor
CC0805KKX7R9BB105 Details Description
Related parts for CC0805KKX7R9BB105
CONN TERM 26-28AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
Connector Header 80 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 7A TO-220F datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
EVALUATION BOARD datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 540MA 240 MOHM datasheet.pdf
CONN STR REL FOR 00 SERIES CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 1/4" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf