Yageo CC0805KRX7R0BB102
CC0805KRX7R0BB102 picture photo
Mfg. Part Number
CC0805KRX7R0BB102
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
CC0805KRX7R0BB102.pdf
Availability of CC0805KRX7R0BB102
QUANTITY
CC0805KRX7R0BB102 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0805KRX7R0BB102
Internal Part NumberEIS-CC0805KRX7R0BB102
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0805KRX7R0BB102
Related LinksCC0805KR, CC0805KRX7R0BB102 Datasheet, Yageo Distributor
CC0805KRX7R0BB102 Details Description
Related parts for CC0805KRX7R0BB102
RES SMD 487 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 16K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVALUATION MPC HPC II datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 374K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
508 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
RES SMD 64.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf