Yageo CC0805KRX7R0BB471
CC0805KRX7R0BB471 picture photo
Mfg. Part Number
CC0805KRX7R0BB471
Brief Description
CAP CER 470PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
CC0805KRX7R0BB471.pdf
Availability of CC0805KRX7R0BB471
QUANTITY
CC0805KRX7R0BB471 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0805KRX7R0BB471
Internal Part NumberEIS-CC0805KRX7R0BB471
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0805KRX7R0BB471
Related LinksCC0805KR, CC0805KRX7R0BB471 Datasheet, Yageo Distributor
CC0805KRX7R0BB471 Details Description
Related parts for CC0805KRX7R0BB471
RES SMD 23.7 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES 25 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC SRAM 72KBIT 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 1.05M OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
STAMP PAD-9 datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 870MA 160 MOHM datasheet.pdf
15POS M WATER RES 4-40 datasheet.pdf