Yageo CC0805KRX7R9BB333
CC0805KRX7R9BB333 picture photo
Mfg. Part Number
CC0805KRX7R9BB333
Brief Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
CC0805KRX7R9BB333.pdf
Availability of CC0805KRX7R9BB333
QUANTITY
CC0805KRX7R9BB333 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0805KRX7R9BB333
Internal Part NumberEIS-CC0805KRX7R9BB333
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.033" (0.85mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0805KRX7R9BB333
Related LinksCC0805KR, CC0805KRX7R9BB333 Datasheet, Yageo Distributor
CC0805KRX7R9BB333 Details Description
Related parts for CC0805KRX7R9BB333
RES SMD 475K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CONTROLLR LI-ION 4.1V SOT23-6 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ8 PG29 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 4KW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 5W datasheet.pdf