Yageo CC0805MKX5R5BB226
CC0805MKX5R5BB226 picture photo
Mfg. Part Number
CC0805MKX5R5BB226
Brief Description
CAP CER 22UF 6.3V X5R 0805
Datasheet Download
CC0805MKX5R5BB226.pdf
Availability of CC0805MKX5R5BB226
QUANTITY
CC0805MKX5R5BB226 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0805MKX5R5BB226
Internal Part NumberEIS-CC0805MKX5R5BB226
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductYageo - High Capacitance MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0805MKX5R5BB226
Related LinksCC0805MK, CC0805MKX5R5BB226 Datasheet, Yageo Distributor
CC0805MKX5R5BB226 Details Description
Related parts for CC0805MKX5R5BB226
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
PHONO JACK 1POS R/A WHITE GOLD datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SER 10-USOP datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.5A 63VAC/VDC 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 9POS STRGHT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 3POS R/A 3.50MM datasheet.pdf
SHLD MINIMIZER DOUBLE-ENDED STRT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf
IC REG LDO 5.14V 0.25A 4WLCSP datasheet.pdf