TDK-Lambda Americas, Inc. CC10-2405SF-E
CC10-2405SF-E picture photo
Mfg. Part Number
CC10-2405SF-E
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 10W SNGL 24V 5V PCB
Datasheet Download
CC10-2405SF-E.pdf
Availability of CC10-2405SF-E
QUANTITY
CC10-2405SF-E Order Process
Ship out your order
Specifications of CC10-2405SF-E
Internal Part NumberEIS-CC10-2405SF-E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsCC10 Series Dip Bottom
CC10 Series Dip Side
CC10 Series Dip Footprint
Standard Package30
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesCC-E
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation500V
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-DIP Module
Size / Dimension1.40" L x 0.89" W x 0.33" H (35.6mm x 22.6mm x 8.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency-
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC10-2405SF-E
Related LinksCC10-2, CC10-2405SF-E Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
CC10-2405SF-E Details Description
Related parts for CC10-2405SF-E
CONN EDGECARD 70POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CORD NEMA5-15P ROJ SVT 6' 18/3 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 3.1A DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM DO220AA datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf