Texas Instruments CC1000PW
CC1000PW picture photo
Mfg. Part Number
CC1000PW
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver ICs
Brief Description
IC RF TXRX SNGL-CHIP LP 28TSSOP
Datasheet Download
CC1000PW.pdf
Availability of CC1000PW
QUANTITY
CC1000PW Order Process
Ship out your order
Specifications of CC1000PW
Internal Part NumberEIS-CC1000PW
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRF: RFID Technology and Applications
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Manufacturer Product PageCC1000PW Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver ICs
Series-
PackagingTube
TypeTxRx Only
RF Family/StandardGeneral ISM/SRD < 1GHz
Protocol-
ModulationFSK
Frequency315MHz, 433MHz, 868MHz, 915MHz
Data Rate (Max)76.8kBaud
Power - Output10dBm
Sensitivity-110dBm
Memory Size-
Serial InterfacesUART
GPIO-
Voltage - Supply2.1 V ~ 3.6 V
Current - Receiving9.6mA
Current - Transmitting25.4mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC1000PW
Related LinksCC10, CC1000PW Datasheet, Texas Instruments Distributor
CC1000PW Details Description
Related parts for CC1000PW
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X8R 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR PHOTO NPN RA DIFFUSE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
LIMIT SW COMPONENT PART SPRING datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 5W SMBJ datasheet.pdf