Yageo CC1206CRNPO9BN5R6
CC1206CRNPO9BN5R6 picture photo
Mfg. Part Number
CC1206CRNPO9BN5R6
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.6PF 50V NPO 1206
Datasheet Download
CC1206CRNPO9BN5R6.pdf
Availability of CC1206CRNPO9BN5R6
QUANTITY
CC1206CRNPO9BN5R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC1206CRNPO9BN5R6
Internal Part NumberEIS-CC1206CRNPO9BN5R6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC1206CRNPO9BN5R6
Related LinksCC1206CR, CC1206CRNPO9BN5R6 Datasheet, Yageo Distributor
CC1206CRNPO9BN5R6 Details Description
Related parts for CC1206CRNPO9BN5R6
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 16SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO214AC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT US8 datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CONTROLLER SOT23-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 22POS datasheet.pdf