Yageo CC1206DRNPO9BN9R1
CC1206DRNPO9BN9R1 picture photo
Mfg. Part Number
CC1206DRNPO9BN9R1
Brief Description
CAP CER 9.1PF 50V NPO 1206
Datasheet Download
CC1206DRNPO9BN9R1.pdf
Availability of CC1206DRNPO9BN9R1
QUANTITY
CC1206DRNPO9BN9R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC1206DRNPO9BN9R1
Internal Part NumberEIS-CC1206DRNPO9BN9R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC1206DRNPO9BN9R1
Related LinksCC1206DR, CC1206DRNPO9BN9R1 Datasheet, Yageo Distributor
CC1206DRNPO9BN9R1 Details Description
Related parts for CC1206DRNPO9BN9R1
DUST COVER PROTECTIVE RECTANGULR datasheet.pdf
IC DRIVER MOSF LO SIDE HS 8-SOIC datasheet.pdf
POLYSWITCH 33V 1.5A SMD datasheet.pdf
IC CTRLR ARCNET 2KX8 RAM 48-TQFP datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 200MA 4.3 OHM TH datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2-CHAN 24QFN datasheet.pdf
IDC PROTECTOR 12POS 24AWG datasheet.pdf
RP BKAD3 RECPT datasheet.pdf
CONN TAB HSG PLUG datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf