Yageo CC1206JRNPO9BN560
CC1206JRNPO9BN560 picture photo
Mfg. Part Number
CC1206JRNPO9BN560
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 50V NPO 1206
Datasheet Download
CC1206JRNPO9BN560.pdf
Availability of CC1206JRNPO9BN560
QUANTITY
CC1206JRNPO9BN560 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC1206JRNPO9BN560
Internal Part NumberEIS-CC1206JRNPO9BN560
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductCommodity Multilayer Ceramic Capacitors – CC Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC1206JRNPO9BN560
Related LinksCC1206JR, CC1206JRNPO9BN560 Datasheet, Yageo Distributor
CC1206JRNPO9BN560 Details Description
Related parts for CC1206JRNPO9BN560
IC REG LDO 8V 1.5A 3PWRFLEX datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 24A DIRECTFET datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 630V X7R 3640 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
TRIAC 800V 12A TO220AB datasheet.pdf
RES 21.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf