Yageo CC1206KKX5R8BB225
CC1206KKX5R8BB225 picture photo
Mfg. Part Number
CC1206KKX5R8BB225
Brief Description
CAP CER 2.2UF 25V X5R 1206
Datasheet Download
CC1206KKX5R8BB225.pdf
Availability of CC1206KKX5R8BB225
QUANTITY
CC1206KKX5R8BB225 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC1206KKX5R8BB225
Internal Part NumberEIS-CC1206KKX5R8BB225
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC1206KKX5R8BB225
Related LinksCC1206KK, CC1206KKX5R8BB225 Datasheet, Yageo Distributor
CC1206KKX5R8BB225 Details Description
Related parts for CC1206KKX5R8BB225
OSC XO 7.3728MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC RCVR RS485/422 QD ESD 16SOIC datasheet.pdf
LED RECT AMBER PNL MNT W/ CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 3W CLASS D 8UDFN datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf