Yageo CC1206KKX7RDBB471
CC1206KKX7RDBB471 picture photo
Mfg. Part Number
CC1206KKX7RDBB471
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 2KV X7R 1206
Datasheet Download
CC1206KKX7RDBB471.pdf
Availability of CC1206KKX7RDBB471
QUANTITY
CC1206KKX7RDBB471 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC1206KKX7RDBB471
Internal Part NumberEIS-CC1206KKX7RDBB471
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC1206KKX7RDBB471
Related LinksCC1206KK, CC1206KKX7RDBB471 Datasheet, Yageo Distributor
CC1206KKX7RDBB471 Details Description
Related parts for CC1206KKX7RDBB471
CONN BNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 9POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSC SO 100.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONTROL TEMP SS/VOLT OUT 85-250V datasheet.pdf
CABLE 3COND 28AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY SSR 24-280 V datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.091UF RADIAL datasheet.pdf