Yageo CC1206KRX7R0BB473
CC1206KRX7R0BB473 picture photo
Mfg. Part Number
CC1206KRX7R0BB473
Brief Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
CC1206KRX7R0BB473.pdf
Availability of CC1206KRX7R0BB473
QUANTITY
CC1206KRX7R0BB473 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC1206KRX7R0BB473
Internal Part NumberEIS-CC1206KRX7R0BB473
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC1206KRX7R0BB473
Related LinksCC1206KR, CC1206KRX7R0BB473 Datasheet, Yageo Distributor
CC1206KRX7R0BB473 Details Description
Related parts for CC1206KRX7R0BB473
IC RESET MONITOR 2.93V SOT23B datasheet.pdf
SWITCH KEY RECT 3-POS DPDT datasheet.pdf
TRANSISTOR NPN 15V 50MA SOT-23 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 6TSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 5MM datasheet.pdf
0163 APPLIANCE INLET 15A 120C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf