Yageo CC1206KRX7R9BB271
CC1206KRX7R9BB271 picture photo
Mfg. Part Number
CC1206KRX7R9BB271
Brief Description
CAP CER 270PF 50V X7R 1206
Datasheet Download
CC1206KRX7R9BB271.pdf
Availability of CC1206KRX7R9BB271
QUANTITY
CC1206KRX7R9BB271 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC1206KRX7R9BB271
Internal Part NumberEIS-CC1206KRX7R9BB271
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.033" (0.85mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC1206KRX7R9BB271
Related LinksCC1206KR, CC1206KRX7R9BB271 Datasheet, Yageo Distributor
CC1206KRX7R9BB271 Details Description
Related parts for CC1206KRX7R9BB271
SW TURQ SPDT 1A PLUNGER PCB 125V datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PLUG 5.08MM 6POS datasheet.pdf
RESISTOR 10 OHM 280W 5% WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
ANT BACKHAUL 23DBI 2.4GHZ 30" datasheet.pdf
FEED-THROUGH MODULAR TERM BLOCK datasheet.pdf
PLUG COMPONENT NOMINAL CURRENT datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 2A 6DFN datasheet.pdf
762 TB SP CL PARALLEL/T datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 250VDC RDL datasheet.pdf