Yageo CC1206ZRY5V6BB475
CC1206ZRY5V6BB475 picture photo
Mfg. Part Number
CC1206ZRY5V6BB475
Brief Description
CAP CER 4.7UF 10V Y5V 1206
Datasheet Download
CC1206ZRY5V6BB475.pdf
Availability of CC1206ZRY5V6BB475
QUANTITY
CC1206ZRY5V6BB475 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC1206ZRY5V6BB475
Internal Part NumberEIS-CC1206ZRY5V6BB475
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC1206ZRY5V6BB475
Related LinksCC1206ZR, CC1206ZRY5V6BB475 Datasheet, Yageo Distributor
CC1206ZRY5V6BB475 Details Description
Related parts for CC1206ZRY5V6BB475
CONN RECEPT 7POS 26AWG MTA100 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.5MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100 PCB GOLD datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 10% 50VDC AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X25.5MM 200VAC TERM datasheet.pdf
CLEAN & FINISH DISC 6"XNH T datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 102 TYP datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf