Yageo CC1210KKX7R8BB106
CC1210KKX7R8BB106 picture photo
Mfg. Part Number
CC1210KKX7R8BB106
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 25V X7R 1210
Datasheet Download
CC1210KKX7R8BB106.pdf
Availability of CC1210KKX7R8BB106
QUANTITY
CC1210KKX7R8BB106 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC1210KKX7R8BB106
Internal Part NumberEIS-CC1210KKX7R8BB106
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC1210KKX7R8BB106
Related LinksCC1210KK, CC1210KKX7R8BB106 Datasheet, Yageo Distributor
CC1210KKX7R8BB106 Details Description
Related parts for CC1210KKX7R8BB106
RES SMD 0.825 OHM 1% 2W 4527 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 05VOUT datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 20"W datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf