Yageo CC1210KKX7R8BB474
CC1210KKX7R8BB474 picture photo
Mfg. Part Number
CC1210KKX7R8BB474
Brief Description
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1210
Datasheet Download
CC1210KKX7R8BB474.pdf
Availability of CC1210KKX7R8BB474
QUANTITY
CC1210KKX7R8BB474 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC1210KKX7R8BB474
Internal Part NumberEIS-CC1210KKX7R8BB474
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultilayer Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC1210KKX7R8BB474
Related LinksCC1210KK, CC1210KKX7R8BB474 Datasheet, Yageo Distributor
CC1210KKX7R8BB474 Details Description
Related parts for CC1210KKX7R8BB474
IC CODEC-FILTER PCM 3V 20-TSSOP datasheet.pdf
RELAY IMPULSE SPDT 15A 240V datasheet.pdf
FUSE 1000A 690V 2TN/80 AR UC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 6POS datasheet.pdf
CONN IDC 18POS 2.54MM 28AWG GOLD datasheet.pdf
RES 65.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 3.81MM ORANGE datasheet.pdf
CONN HDR 25POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf