Yageo CC1210KKX7RCBB223
CC1210KKX7RCBB223 picture photo
Mfg. Part Number
CC1210KKX7RCBB223
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 1KV X7R 1210
Datasheet Download
CC1210KKX7RCBB223.pdf
Availability of CC1210KKX7RCBB223
QUANTITY
CC1210KKX7RCBB223 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC1210KKX7RCBB223
Internal Part NumberEIS-CC1210KKX7RCBB223
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC1210KKX7RCBB223
Related LinksCC1210KK, CC1210KKX7RCBB223 Datasheet, Yageo Distributor
CC1210KKX7RCBB223 Details Description
Related parts for CC1210KKX7RCBB223
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO247 datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 160KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 21POS 5MM VERT datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 1.5GHZ 8TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.01 UF 10% 630 VDC RAD datasheet.pdf