Yageo CC1210ZKY5V6BB226
CC1210ZKY5V6BB226 picture photo
Mfg. Part Number
CC1210ZKY5V6BB226
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22UF 10V Y5V 1210
Datasheet Download
CC1210ZKY5V6BB226.pdf
Availability of CC1210ZKY5V6BB226
QUANTITY
CC1210ZKY5V6BB226 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC1210ZKY5V6BB226
Internal Part NumberEIS-CC1210ZKY5V6BB226
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.106" (2.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC1210ZKY5V6BB226
Related LinksCC1210ZK, CC1210ZKY5V6BB226 Datasheet, Yageo Distributor
CC1210ZKY5V6BB226 Details Description
Related parts for CC1210ZKY5V6BB226
RES SMD 24.3 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
LAMP INCAN PNL MNT T3 1/4 RED datasheet.pdf
ECSF SILT SCF RL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf