Eaton (formerly Cooper Bussmann) CC12H1.5A-TR
CC12H1.5A-TR picture photo
Mfg. Part Number
CC12H1.5A-TR
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 63VDC 1206
Datasheet Download
CC12H1.5A-TR.pdf
Availability of CC12H1.5A-TR
QUANTITY
CC12H1.5A-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of CC12H1.5A-TR
Internal Part NumberEIS-CC12H1.5A-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCC12H Series 1206 SMD FAST Chip Fuse - Expanded
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesCC12H
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.5A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC63V
Response TimeSlow
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.4
ApprovalscURus
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W x 0.024" H (3.20mm x 1.60mm x 0.60mm)
DC Cold Resistance0.178 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC12H1.5A-TR
Related LinksCC12H1, CC12H1.5A-TR Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CC12H1.5A-TR Details Description
Related parts for CC12H1.5A-TR
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
REPLACEMENT TRIM SAW BLOCK .085 datasheet.pdf
CONN RCPT FH 100POS 050 VERT datasheet.pdf
RES 11.0 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 68UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN SMARTCARD datasheet.pdf
RES 127 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf