Eaton (formerly Cooper Bussmann) CC12H2.5A-TR
CC12H2.5A-TR picture photo
Mfg. Part Number
CC12H2.5A-TR
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 63VDC 1206
Datasheet Download
CC12H2.5A-TR.pdf
Availability of CC12H2.5A-TR
QUANTITY
CC12H2.5A-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of CC12H2.5A-TR
Internal Part NumberEIS-CC12H2.5A-TR
Current Rating2.5A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC63V
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t1.7
ApprovalscURus
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W x 0.024" H (3.20mm x 1.60mm x 0.60mm)
DC Cold Resistance0.07 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC12H2.5A-TR
Related LinksCC12H2, CC12H2.5A-TR Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CC12H2.5A-TR Details Description
Related parts for CC12H2.5A-TR
RELAY TELECOM DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 600MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
IC PCMCIA/CARDBUS DUAL 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming Backlight 28-TQFN (5x5) datasheet.pdf
MODULE MATRIX TXRX PCB TRACE ANT datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SRL 192KHZ 24-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
OSC MEMS 72.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf