TDK-Lambda Americas, Inc. CC15-4815SRH-E
CC15-4815SRH-E picture photo
Mfg. Part Number
CC15-4815SRH-E
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 48V 15V 1A 15W SMD
Datasheet Download
CC15-4815SRH-E.pdf
Availability of CC15-4815SRH-E
QUANTITY
CC15-4815SRH-E Order Process
Ship out your order
Specifications of CC15-4815SRH-E
Internal Part NumberEIS-CC15-4815SRH-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCC-P-E Series
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesCC-P-E
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)76V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SMD Module (17 Leads)
Size / Dimension1.51" L x 1.17" W x 0.27" H (38.4mm x 29.6mm x 6.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC15-4815SRH-E
Related LinksCC15-48, CC15-4815SRH-E Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
CC15-4815SRH-E Details Description
Related parts for CC15-4815SRH-E
CARDEDGE HIPRO 50POS DL .100 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 250V 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
DIN-TOOL MONTAGE CRIMP BC datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 3W 6327 datasheet.pdf
CAP CER 4.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
MKP 3.3UF 5% 1000VDC DRAWING T3 datasheet.pdf