Yageo CC1812KKX7R9BB105
CC1812KKX7R9BB105 picture photo
Mfg. Part Number
CC1812KKX7R9BB105
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1812
Datasheet Download
CC1812KKX7R9BB105.pdf
Availability of CC1812KKX7R9BB105
QUANTITY
CC1812KKX7R9BB105 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC1812KKX7R9BB105
Internal Part NumberEIS-CC1812KKX7R9BB105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC1812KKX7R9BB105
Related LinksCC1812KK, CC1812KKX7R9BB105 Datasheet, Yageo Distributor
CC1812KKX7R9BB105 Details Description
Related parts for CC1812KKX7R9BB105
IC FPGA 77 I/O 100VQFP datasheet.pdf
MULTI STACKING BANANA PLUG datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
IC GATE UNIV 2INPUT 6-MICROPAK datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LAPPING FILM ALUM OXIDE 5" DIA datasheet.pdf
RES 232 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST 2M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher 35mA Backlight 8-SOP datasheet.pdf