TDK-Lambda Americas, Inc. CC1R5-1203SR-E
CC1R5-1203SR-E picture photo
Mfg. Part Number
CC1R5-1203SR-E
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1.5W SNG 12V 3.3V SMD
Datasheet Download
CC1R5-1203SR-E.pdf
Availability of CC1R5-1203SR-E
QUANTITY
CC1R5-1203SR-E Order Process
Ship out your order
Specifications of CC1R5-1203SR-E
Internal Part NumberEIS-CC1R5-1203SR-E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsCC1R5 Series SMD Side
CC1R5 Series SMD Bottom
CC1R5 Series SMD Footprint
Standard Package50
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesCC-E
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)400mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation500V
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case7-SMD Module
Size / Dimension0.65" L x 0.65" W x 0.35" H (16.5mm x 16.6mm x 8.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency-
Power (Watts) - Max1.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC1R5-1203SR-E
Related LinksCC1R5-1, CC1R5-1203SR-E Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
CC1R5-1203SR-E Details Description
Related parts for CC1R5-1203SR-E
MINI LATCH HSG .100CC SR POL datasheet.pdf
IC DSI INTERFACE 2CHAN 16-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 25NS 68PGA datasheet.pdf
MODULE MATRIXED BUTTON CAPSENSE datasheet.pdf
LEFT INSERTION BLADE datasheet.pdf
RES 53 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
SENSOR PROX NC 1.8MM 12-24VDC datasheet.pdf
37+37 DIL VERT SHRD PIN HDR datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE SKT datasheet.pdf