Texas Instruments CC2400-RTB1
CC2400-RTB1 picture photo
Mfg. Part Number
CC2400-RTB1
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver ICs
Brief Description
IC LOW PWR TXRX 2.4 GHZ 48-QFN
Datasheet Download
CC2400-RTB1.pdf
Availability of CC2400-RTB1
QUANTITY
CC2400-RTB1 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC2400-RTB1
Internal Part NumberEIS-CC2400-RTB1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRF: RFID Technology and Applications
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Manufacturer Product PageCC2400-RTB1 Specifications
Standard Package43
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver ICs
Series-
PackagingTube
TypeTxRx Only
RF Family/StandardGeneral ISM/SRD > 1GHZ
Protocol-
ModulationFSK, GFSK
Frequency2.4GHz ~ 2.483GHz
Data Rate (Max)1Mbps
Power - Output0dBm
Sensitivity-87dBm
Memory Size-
Serial InterfacesSPI
GPIO-
Voltage - Supply1.6 V ~ 2 V
Current - Receiving24mA
Current - Transmitting19mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-VFQFN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC2400-RTB1
Related LinksCC240, CC2400-RTB1 Datasheet, Texas Instruments Distributor
CC2400-RTB1 Details Description
Related parts for CC2400-RTB1
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 200MA 20V datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CAP CER 510PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf