Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) CC2D33-SIP
CC2D33-SIP picture photo
Mfg. Part Number
CC2D33-SIP
Manufacturer
Product Category
Moisture Sensors, Humidity
Brief Description
CHIPCAP2 SIP DGTL 3% 3.3V
Datasheet Download
CC2D33-SIP.pdf
Availability of CC2D33-SIP
QUANTITY
CC2D33-SIP Order Process
Ship out your order
Specifications of CC2D33-SIP
Internal Part NumberEIS-CC2D33-SIP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductChipCap® 2-SIP Humidity and Temperature Sensor
Standard Package100
Category Sensors, Transducers
FamilyMoisture Sensors, Humidity
SeriesChipCap2™
Sensor TypeHumidity, Temperature
Humidity Range0 ~ 100% RH
Output TypeI²C
Output14b
Accuracy±3% RH
Response Time7s
Sensitivity-
Voltage - Supply3.3V
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC2D33-SIP
CC2D33-SIP Details Description
Related parts for CC2D33-SIP
DISPLAY 7SEG 14.3MM 2DGT GRN CA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
SENS 3000PSI 1/8-27 NPT 1-5V datasheet.pdf
IC DVR RS485/RS422 QUAD 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.81MM datasheet.pdf
.500 VERT HDR W/O MTG HO datasheet.pdf
HYBR.CABLE ASSY, DC, 40M -1 X HA datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf