Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) CC2D35-SIP
CC2D35-SIP picture photo
Mfg. Part Number
CC2D35-SIP
Manufacturer
Product Category
Moisture Sensors, Humidity
Brief Description
CHIPCAP2 SIP DGTL 3% 5V
Datasheet Download
CC2D35-SIP.pdf
Availability of CC2D35-SIP
QUANTITY
CC2D35-SIP Order Process
Ship out your order
Specifications of CC2D35-SIP
Internal Part NumberEIS-CC2D35-SIP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductChipCap® 2-SIP Humidity and Temperature Sensor
Standard Package100
Category Sensors, Transducers
FamilyMoisture Sensors, Humidity
SeriesChipCap2™
Sensor TypeHumidity, Temperature
Humidity Range0 ~ 100% RH
Output TypeI²C
Output14b
Accuracy±3% RH
Response Time7s
Sensitivity-
Voltage - Supply5V
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC2D35-SIP
CC2D35-SIP Details Description
Related parts for CC2D35-SIP
TERM LK FORK EXP VYL 16-14AWG #6 datasheet.pdf
SENSOR ACCEL X-AXIS 100G 16-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT YAGI VHF 129-137MHZ 75" datasheet.pdf
DC/DC CONVERT QUAD 15V 6.4A datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf