TDK-Lambda Americas, Inc. CC3-2403SR-E
CC3-2403SR-E picture photo
Mfg. Part Number
CC3-2403SR-E
Brief Description
CONV DC/DC 2.5W SNG 24V 3.3V SMD
Datasheet Download
CC3-2403SR-E.pdf
Availability of CC3-2403SR-E
QUANTITY
CC3-2403SR-E Order Process
Ship out your order
Specifications of CC3-2403SR-E
Internal Part NumberEIS-CC3-2403SR-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsCC3 Series SMT Bottom
CC3 Series SMT Side
CC3 Series SMT Footprint
Standard Package40
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesCC-E
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)800mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation500V
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case7-SMD Module
Size / Dimension0.90" L x 0.65" W x 0.35" H (22.8mm x 16.6mm x 8.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency-
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC3-2403SR-E
Related LinksCC3-24, CC3-2403SR-E Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
CC3-2403SR-E Details Description
Related parts for CC3-2403SR-E
CONN HOUSING 8POS .100 W/O RAMP datasheet.pdf
SWITCH SPDT 2A SEALED SLD 125V datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 16V 1.55A datasheet.pdf
RES SMD 97.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 7POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES 4.42 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf