TDK-Lambda Americas, Inc. CC30-2403SFH-E
CC30-2403SFH-E picture photo
Mfg. Part Number
CC30-2403SFH-E
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 24V 3.3V 9A 30W PCB
Datasheet Download
CC30-2403SFH-E.pdf
Availability of CC30-2403SFH-E
QUANTITY
CC30-2403SFH-E Order Process
Ship out your order
Specifications of CC30-2403SFH-E
Internal Part NumberEIS-CC30-2403SFH-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCC-P-E Series
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesCC-P-E
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case20-DIP Module (17 Leads)
Size / Dimension1.51" L x 1.32" W x 0.33" H (38.4mm x 33.5mm x 8.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC30-2403SFH-E
Related LinksCC30-24, CC30-2403SFH-E Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
CC30-2403SFH-E Details Description
Related parts for CC30-2403SFH-E
IC ADC 14BIT SER/PAR 40M 52-QFN datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 5A/7A 8SOIC datasheet.pdf
ENCODER INCREMENTAL 12CPR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 10V JB 01005 datasheet.pdf
PAC-SLC5-HE20-V6 CBL ASSY datasheet.pdf
D4SL-N4QDG-D5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf