Texas Instruments CC3000FRAMEMK-M
CC3000FRAMEMK-M picture photo
Mfg. Part Number
CC3000FRAMEMK-M
Manufacturer
Product Category
RF Evaluation and Development Kits, Boards
Brief Description
KIT EVAL MOD FRAM CC3000
Datasheet Download
CC3000FRAMEMK-M.pdf
Availability of CC3000FRAMEMK-M
QUANTITY
CC3000FRAMEMK-M Order Process
Ship out your order
Specifications of CC3000FRAMEMK-M
Internal Part NumberEIS-CC3000FRAMEMK-M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Evaluation and Development Kits, Boards
SeriesSimpleLink™
Type802.11 b/g (WiFi, WLAN)
Frequency2.4GHz
For Use With/Related ProductsMSP430
Supplied Contents2 Boards, Access Point
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC3000FRAMEMK-M
Related LinksCC3000F, CC3000FRAMEMK-M Datasheet, Texas Instruments Distributor
CC3000FRAMEMK-M Details Description
Related parts for CC3000FRAMEMK-M
CABLE ASSY R/A MALE SNGL 5POS 2M datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8.5NS 100TQFP datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY A195 RTNM RTNM datasheet.pdf
HEAT SHRINK TFE 1.50"X4' datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
13W6 F R/A .318 M.BRKT 4-40 datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf