Texas Instruments CC3100MODR11MAMOBR
CC3100MODR11MAMOBR picture photo
Mfg. Part Number
CC3100MODR11MAMOBR
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver ICs
Brief Description
IC MCU SIMPLELINK WI-FI MOD QFN
Datasheet Download
CC3100MODR11MAMOBR.pdf
Availability of CC3100MODR11MAMOBR
QUANTITY
CC3100MODR11MAMOBR Order Process
Ship out your order
Specifications of CC3100MODR11MAMOBR
Internal Part NumberEIS-CC3100MODR11MAMOBR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Manufacturer Product PageCC3100MODR11MAMOBR Specifications
Standard Package1,000
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver ICs
SeriesSimpleLink™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTxRx + MCU
RF Family/StandardWiFi
Protocol802.11b/g/n
Modulation-
Frequency2.4GHz
Data Rate (Max)16Mbps
Power - Output17dBm
Sensitivity-95dBm
Memory Size-
Serial InterfacesSPI
GPIO-
Voltage - Supply2.3 V ~ 3.6 V
Current - Receiving54mA
Current - Transmitting223mA
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case63-LGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC3100MODR11MAMOBR
Related LinksCC3100MOD, CC3100MODR11MAMOBR Datasheet, Texas Instruments Distributor
CC3100MODR11MAMOBR Details Description
Related parts for CC3100MODR11MAMOBR
IC CONV SYNCHRO-DGTL 12B 32-DIP datasheet.pdf
IC REGISTER STATIC 64BIT 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf
RES 14 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 155VIN 5.2VOUT 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
MICRO 31C P 20" WHT JACKP NI datasheet.pdf