Bourns Inc. CC453232-391KL
CC453232-391KL picture photo
Mfg. Part Number
CC453232-391KL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 390UH 85MA 14 OHM SMD
Datasheet Download
CC453232-391KL.pdf
Availability of CC453232-391KL
QUANTITY
CC453232-391KL Order Process
Ship out your order
Specifications of CC453232-391KL
Internal Part NumberEIS-CC453232-391KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCC453232 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCC453232
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance390µH
Tolerance±10%
Current Rating85mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)14 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant3MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC453232-391KL
Related LinksCC45323, CC453232-391KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CC453232-391KL Details Description
Related parts for CC453232-391KL
FERRULE WIRE UNINS 4AWG 100PC datasheet.pdf
IC XDCP SGL 256TAP 100K 14-TSSOP datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 ALUMINUM 12MM datasheet.pdf
IC REG BUCK 1V 0.6A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOX PLSTC BLACK/CLR 9.5"LX6.34"W datasheet.pdf
RES SMD 4.12 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
TYPE N CABLE PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf