TDK Corporation CC45SL3FD221JYNN
CC45SL3FD221JYNN picture photo
Mfg. Part Number
CC45SL3FD221JYNN
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 3KV SL RADIAL
Datasheet Download
CC45SL3FD221JYNN.pdf
Availability of CC45SL3FD221JYNN
QUANTITY
CC45SL3FD221JYNN Order Process
Ship out your order
Specifications of CC45SL3FD221JYNN
Internal Part NumberEIS-CC45SL3FD221JYNN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCC45
PackagingBulk
Capacitance220pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage, Low Dissipation Factor
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC45SL3FD221JYNN
Related LinksCC45SL3F, CC45SL3FD221JYNN Datasheet, TDK Corporation Distributor
CC45SL3FD221JYNN Details Description
Related parts for CC45SL3FD221JYNN
OSC XO 125.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 20A 500VAC/VDC 3AB datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 4.7K OHM 4SIP datasheet.pdf