TDK Corporation CC45SL3FD390JYNN
CC45SL3FD390JYNN picture photo
Mfg. Part Number
CC45SL3FD390JYNN
Brief Description
CAP CER 39PF 3KV SL RADIAL
Datasheet Download
CC45SL3FD390JYNN.pdf
Availability of CC45SL3FD390JYNN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CC45SL3FD390JYNN Order Process
Ship out your order
Specifications of CC45SL3FD390JYNN
Internal Part NumberEIS-CC45SL3FD390JYNN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingBulk
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC45SL3FD390JYNN
Related LinksCC45SL3F, CC45SL3FD390JYNN Datasheet, TDK Corporation Distributor
CC45SL3FD390JYNN Details Description
Related parts for CC45SL3FD390JYNN
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
HEAT SINK 19MM X 19MM X 14.5MM datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
1-1/2" PET BRAIDED SLEEVING datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf