TDK-Lambda Americas, Inc. CC6-2405SR-E
CC6-2405SR-E picture photo
Mfg. Part Number
CC6-2405SR-E
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 6W SNGL 24V 5V SMD
Datasheet Download
CC6-2405SR-E.pdf
Availability of CC6-2405SR-E
QUANTITY
CC6-2405SR-E Order Process
Ship out your order
Specifications of CC6-2405SR-E
Internal Part NumberEIS-CC6-2405SR-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsCC6 Series SMT Side
CC6 Series SMT Bottom
CC6 Series SMT Footprint
Standard Package40
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesCC-E
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.2A
Power (Watts) - Manufacture Series6W
Voltage - Isolation500V
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case7-SMD Module
Size / Dimension0.90" L x 0.83" W x 0.35" H (22.8mm x 21.1mm x 8.8mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency-
Power (Watts) - Max6W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC6-2405SR-E
Related LinksCC6-24, CC6-2405SR-E Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
CC6-2405SR-E Details Description
Related parts for CC6-2405SR-E
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
SGE1510-2-0810A-1400C datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 95MA 5.2 OHM TH datasheet.pdf