Littelfuse CCMR035.T
CCMR035.T picture photo
Mfg. Part Number
CCMR035.T
Brief Description
FUSE 600V T/D CLASS CD 35A
Datasheet Download
CCMR035.T.pdf
Availability of CCMR035.T
QUANTITY
CCMR035.T Order Process
Ship out your order
Specifications of CCMR035.T
Internal Part NumberEIS-CCMR035.T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 250VDC
Current35A
Package / Case5AG, 10mm x 38.1mm
Size / Dimension0.850" Dia x 1.880" L (21.60mm x 47.80mm)
Melting I²t-
DC Cold Resistance0.004 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CCMR035.T
Related LinksCCMR, CCMR035.T Datasheet, Littelfuse Distributor
CCMR035.T Details Description
Related parts for CCMR035.T
CONN BACKSHELL 68POS CHAMP datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1.8MSPS 12-TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 5K OHM 0.01% 0.15W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 3.4A 82 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf