KEMET CCR05CG102FR
CCR05CG102FR picture photo
Mfg. Part Number
CCR05CG102FR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V 1% RADIAL
Datasheet Download
CCR05CG102FR.pdf
Availability of CCR05CG102FR
QUANTITY
CCR05CG102FR Order Process
Ship out your order
Specifications of CCR05CG102FR
Internal Part NumberEIS-CCR05CG102FR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-20, CCR05
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CCR05CG102FR
Related LinksCCR05C, CCR05CG102FR Datasheet, KEMET Distributor
CCR05CG102FR Details Description
Related parts for CCR05CG102FR
CAP FILM 0.13UF 2% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 1W DO213AB datasheet.pdf
SSR 25A BURST FIRE CONTROL 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CAP ARRAY 10PF 50V NP0 0504 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 10W datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 5POS WHT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 4KV AXIAL datasheet.pdf