KEMET CCR05CG121FRV
CCR05CG121FRV picture photo
Mfg. Part Number
CCR05CG121FRV
Brief Description
CAP CER 120PF 200V 1% RADIAL
Datasheet Download
CCR05CG121FRV.pdf
Availability of CCR05CG121FRV
QUANTITY
CCR05CG121FRV Order Process
Ship out your order
Specifications of CCR05CG121FRV
Internal Part NumberEIS-CCR05CG121FRV
PackagingBulk
Capacitance120pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CCR05CG121FRV
Related LinksCCR05C, CCR05CG121FRV Datasheet, KEMET Distributor
CCR05CG121FRV Details Description
Related parts for CCR05CG121FRV
INSERT FEMALE 42POS CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10V 5% 1206 datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 133 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 15K OHM 75W datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf