Ohmite CCU1031E
CCU1031E picture photo
Mfg. Part Number
CCU1031E
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 2W CARBON LINEAR
Datasheet Download
CCU1031E.pdf
Availability of CCU1031E
QUANTITY
CCU1031E Order Process
Ship out your order
Specifications of CCU1031E
Internal Part NumberEIS-CCU1031E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesCCU
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Number of Gangs2
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation312°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeRound
Actuator Length2.000" (50.80mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CCU1031E
Related LinksCCU1, CCU1031E Datasheet, Ohmite Distributor
CCU1031E Details Description
Related parts for CCU1031E
IC COUNT/DECODR LED 4.5DIG 40DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
TRIMMER 750K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 172K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf