Bourns Inc. CD1005-B0140L
CD1005-B0140L picture photo
Mfg. Part Number
CD1005-B0140L
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 100MA 1005
Datasheet Download
CD1005-B0140L.pdf
Availability of CD1005-B0140L
QUANTITY
CD1005-B0140L Order Process
Ship out your order
Specifications of CD1005-B0140L
Internal Part NumberEIS-CD1005-B0140L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCD1005 Series Material Declaration
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If550mV @ 100mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr30µA @ 10V
Capacitance @ Vr, F9pF @ 10V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1005 (2512 Metric)
Supplier Device Package1005
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD1005-B0140L
Related LinksCD1005, CD1005-B0140L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD1005-B0140L Details Description
Related parts for CD1005-B0140L
CONN D-SUB HOUSING PLUG 26POS datasheet.pdf
TAPE WIRE MRKR LEGEND-4 (8'ROLL) datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-8 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 1500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
MIC MEMS DIGITAL OMNI -26DB datasheet.pdf
15UF 250V 10X20 SINGLE END datasheet.pdf