Bourns Inc. CD1005-T05C
CD1005-T05C picture photo
Mfg. Part Number
CD1005-T05C
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 5VWM 15VC SMD
Datasheet Download
CD1005-T05C.pdf
Availability of CD1005-T05C
QUANTITY
CD1005-T05C Order Process
Ship out your order
Specifications of CD1005-T05C
Internal Part NumberEIS-CD1005-T05C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)5V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)5.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp15V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.1A (8/20µs)
Power - Peak Pulse-
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency15pF @ 1MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1005 (2512 Metric)
Supplier Device Package1005
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD1005-T05C
Related LinksCD100, CD1005-T05C Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD1005-T05C Details Description
Related parts for CD1005-T05C
IC MPU I186 20MHZ 68CPGA datasheet.pdf
BRD SPT REST MNT SNAP LOCK 1/2" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO214AC datasheet.pdf
RES 1.27M OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
FAN 12VDC 60X25MM datasheet.pdf