Bourns Inc. CD1005-Z2V2
CD1005-Z2V2 picture photo
Mfg. Part Number
CD1005-Z2V2
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 2.2V 200MW 1005
Datasheet Download
CD1005-Z2V2.pdf
Availability of CD1005-Z2V2
QUANTITY
CD1005-Z2V2 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD1005-Z2V2
Internal Part NumberEIS-CD1005-Z2V2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCD1005 Series Material Declaration
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)2.2V
Tolerance±5%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD1005-Z2V2
Related LinksCD100, CD1005-Z2V2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD1005-Z2V2 Details Description
Related parts for CD1005-Z2V2
RES SMD 4.3M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OFFLINE SW PWM OCP OVP 12EDIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
SL-SMT5.08/15/90F 3.2SN BK datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
COMBO TESTER datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf