Bourns Inc. CD1005-Z30
CD1005-Z30 picture photo
Mfg. Part Number
CD1005-Z30
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 30V 200MW 1005
Datasheet Download
CD1005-Z30.pdf
Availability of CD1005-Z30
QUANTITY
CD1005-Z30 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD1005-Z30
Internal Part NumberEIS-CD1005-Z30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)30V
Tolerance±5%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 23V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD1005-Z30
Related LinksCD100, CD1005-Z30 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD1005-Z30 Details Description
Related parts for CD1005-Z30
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
IC DIFF LINE RCVR QUAD LP 16DIP datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 320 I/O 668FCBGA datasheet.pdf
CONN TERM BLK 7POS R/A 2.5MM SMD datasheet.pdf
20P MTA100 CONN ASSY POL RIB datasheet.pdf
CONN PLUG 160POS R/A .050" GLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf