Sumida Corporation CD105NP-120MC
CD105NP-120MC picture photo
Mfg. Part Number
CD105NP-120MC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 2.45A 70 MOHM SMD
Datasheet Download
CD105NP-120MC.pdf
Availability of CD105NP-120MC
QUANTITY
CD105NP-120MC Order Process
Ship out your order
Specifications of CD105NP-120MC
Internal Part NumberEIS-CD105NP-120MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCD105
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±20%
Current Rating2.45A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant23.1MHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.354" W (10.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD105NP-120MC
Related LinksCD105N, CD105NP-120MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CD105NP-120MC Details Description
Related parts for CD105NP-120MC
CONN HEADER 20POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONN LEAD ASSY SGL-END 16AWG 15" datasheet.pdf
RING KRIMPTITE TAPED datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 10 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 BELL datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
5.00MM EUR DR HDR VERT OE GRN 30 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 12A 250V datasheet.pdf