Sumida Corporation CD105NP-121KC
CD105NP-121KC picture photo
Mfg. Part Number
CD105NP-121KC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 120UH 890MA 400 MOHM
Datasheet Download
CD105NP-121KC.pdf
Availability of CD105NP-121KC
QUANTITY
CD105NP-121KC Order Process
Ship out your order
Specifications of CD105NP-121KC
Internal Part NumberEIS-CD105NP-121KC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCD105
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance120µH
Tolerance±10%
Current Rating890mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant6.65MHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.354" W (10.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD105NP-121KC
Related LinksCD105N, CD105NP-121KC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CD105NP-121KC Details Description
Related parts for CD105NP-121KC
RES SMD 165 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 70NS 28EDIP datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.191 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 25POS THRUHL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 60POS datasheet.pdf