Sumida Corporation CD105NP-181KC
CD105NP-181KC picture photo
Mfg. Part Number
CD105NP-181KC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 180UH 720MA 630 MOHM
Datasheet Download
CD105NP-181KC.pdf
Availability of CD105NP-181KC
QUANTITY
CD105NP-181KC Order Process
Ship out your order
Specifications of CD105NP-181KC
Internal Part NumberEIS-CD105NP-181KC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCD105
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance180µH
Tolerance±10%
Current Rating720mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)630 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant5.71MHz
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.354" W (10.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD105NP-181KC
Related LinksCD105N, CD105NP-181KC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CD105NP-181KC Details Description
Related parts for CD105NP-181KC
CONN HEADER .100 DUAL STR 12POS datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR26H/AE26G/HPK26H datasheet.pdf
Crystal 15.3600MHz 10ppm 10pF 60 Ohm -20°C - 75°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 220PF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LM 5.08/09/90 3.5SN GN BX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE PIN datasheet.pdf